0

همسر بیمار افسرده چگونه می تواند به وی کمک کند؟

  • کد خبر : 1075
  • 08 خرداد 1399 - 18:21
همسر بیمار افسرده چگونه می تواند به وی کمک کند؟

به گزارش «کاپنا» مهمهترین مسئله این است که نخستین مسئله تشخیص صحیح بیماری افسردگی اساسی است . در ۵۰ درصد موارد فرد با بیماری افسردگی ممکن است از افسردگی خود مطلع نباشد و حالات خود را بیماری به حساب نساورد ولی دیگران به ویژه همسر او به علت ارتباط نزدیک و روزمره بهتر می توانند تغییرات وی را درک کنند.

تشخیص زود رس موجب می شود که هم درمان آسان تر باشد و هم پیش از ان که بیماری لطمه های جدی به زندگی فرد وارد آورد، بتوان از عوارض ان جلوگیری کرد. گاهی خود بیمار متوجه افسردگی اش می شود ولی بی حوصلگی و ناامیدی و کم تحرکی باعث می شود که برای درمان خود اقدامی به عمل نیاورد و در این موارد بهتر است همسر با تشویق و گاهی توصیه جدی، وی را جهت معالجه نزد روانپزشک ببرد. در مواردی که بیماری عودهای قبلی هم داشته باشد، همسر او راحت تر می تواند متوجه شود که مجددا بیماری آغاز شده است. در مجموع تشخیص سریع بیماری و ارجاع بیمار به پزشک نخستین وظیفه همسران این بیماران است.

چنانکه گفته شد همسر بیمار ممکن است اولین کسی باشد که به شروع بیماری پی می برد. حساس بودن به خلق و رفتار بیمار به خصوص در کسانی که سابقه افسردگی هم داشته اند بسیار مهم است. با تغییراتی که در بیمار به وجود می آید می تون فهمید که بیماری شروع شده است.

وظیفه بعدی تشویق و گاه ملزم کردن بیمار برای مراجعه به پزشک است، تا هرچه زودتر درمان آغاز شود.

سومین وظیفه پیگیری درمان است. شاید خود بیمار بر اثر بی حوصلگی یا نا امیدی درمان را به طور مرتب پیگیری نکند، داروهایش را سروقت نخورد و در زمان تعیین شده به پزشک مراجعه نکند. همسر این بیمار لازم است که بر نحوه ی مصرف دارو نظارت داشته باشد و زمان مراجعه مجدد به پزشک را به وی یادآوری کند.

بیمار مبتلا به اختلال افسردگی ممکن است افکار خودکشی داشته باشد همسر باید از این نظر از او مراقبت کند تا وسایلی را جهت این اقدام در دسترس نداشته باشد و نیز حتی الامکان او را تنها نگذارد.

یکی از راه های اقدام به خودکشی مصرف تعداد زیادی از قرص هایی است که پزشک تجویز کرده وهمسر این بیماران باید دارو هارا دور از دسترس وی قرار دهد. بیمار نباید پیش از آن که پزشک صلاح بداند داروهایش را قطع کند.

آیا گردش و تفریح یا نصیحت کردن می تواند موجب بهبود افسردگی شود؟

امروزه افسردگی به عنوان یک بیماری شناخته می شود و باید مثل هر بیماری دیگری، چه جسمی و چه روانی، مورد درمان مناسب قرار گیرد. البته اقداماتی مثل تنها نگذاشتن بیمارف دلداری و تشویق او به فعالیت، فراهم کردن امکانات تفریحی و سرگرمی و غیره می تواند به عنوان اقدامات کمک درمانی در جهت بهبود یاری رساند، ولی افراد افسرده اگر درمان نشوند اصولا حوصله گوش کردن به حرف دیگران یا بیرون رفتن از منزل یا لذت بردن از تفریحات را هم ندارند و در بهترین موقعیت ها و امکانات هم افسردگی شان برطرف نمی شود. به همین دلیل توصیه می شود که بیمار افسرده تحت نظر پزشک درمان شود و خانواده هم توصیه های رفتاری پزشک را در رابطه با بیمار به کار بندد. نصیحت کردن بیمار هم ممکن است تا مدت کوتاهی اثر تلقینی داشته باشد ( شاید کم تر از چند ساعت )، ولی مجددا افکار منفی و نومیدی باز خواهند گشت. البته پس از شروع درمان، خانواده باید سعی کند تفکر مثبت را در بیمار تقویت نماید.

به طورکلی همه این اقدام ها در صورتی موثر واقع می شوند که بیمار تحت درمان پزشک هم قرار داشته باشد وگرنه به تنهایی مفید واقع نخواهند شد.

لینک کوتاه : http://capna.ir/?p=1075

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.