1

آیا میدانستید که رسیک خودکشی در بچه هایی که والدین معتاد به مصرف مواد مخدر اوپیوئیدی دارند ، دو برابر است؟

  • کد خبر : 1087
  • 08 خرداد 1399 - 18:44
آیا میدانستید که رسیک خودکشی در بچه هایی که والدین معتاد به مصرف مواد مخدر اوپیوئیدی دارند ، دو برابر است؟

به گزارش «کاپنا»: یکی ازمهمترین اهداف برای نوشتن این مقاله این است که افرادی که اعتیاد به این مواد را دارند، با خواندن این مقاله بتوانند انگیزه بیشتری برای ترک این مواد به دست بیاورند.

ابتدا باید ذکر کرد که ” اعتیاد یک بیماری است ” که نیاز به درمان شدن دارد و با طرد کردن فردی که به این بیماری مبتلا شده است، هیبچ گونه کمکی نمیتوان کرد و بهتر است که فرد را حمایت مادی و نیز روانی کرد تا انگیزه برای ترک کردن و سپس پاک ماندن داشته باشد.احتمال بیماری های افسردگی و نیز اقدام به خودکشی نیز در افراد معتاد به مواد اوپیویید متاسفانه بالاتر است که میتواند بخاطر تاثیرات مخرب مواد مخدر روی مغز و نیز ثانویه به تاثیرات منفی این مسئله بر روی کار، روابط با همسر و طرد شدن توسط اجتماع و یا انگ معتاد خوردن باشد.

مختصری در مورد ترکیبات اپیویید و مواد مخدر شبه افیونی

تریاک از ترکیبات مختلفی به نام اپیویید طبیعی تشکیل می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند، برای سایر استفاده‌های پزشکی تریاک و مشتقات ان می‌توان از کنترل کردن سرفه، اسهال و نشانه‌های سرماخوردگی و درمان افسردگی نام برد. سرخوشی و نشئگی که توسط این مواد ایجاد می‌شود همواره موجب سوء مصرف این دارو از زمان پی بردن بشر به اثرات شگفت این ماده بوده‌است. در پزشکی ایرانی از زمان‌های قدیم تریاک به عنوان دارو حضور داشته رازی و ابن سینا و دیگران آن را برای درمان توصیه کرده‌اند.

مواد شبه‌افیونی دیگری مانند هروئین با اضافه کردن مواد شیمیایی دیگر به مرفین ساخته می‌شوند البته امروزه بسیاری داروهای شبه‌افیونی از تریاک استخراج نمی‌شوند بلکه به‌طور مصنوعی ساخته می‌شوند. از جمله داروهای شبه‌افیونی که شرکت‌های دارویی آن‌ها را می‌سازند می‌توان به اکسی‌کدون، مپریدین، هیدروکدون و هیدرومورفین اشاره کرد.

آمار اعتیاد

متاسفانه در سالهای اخیر میزان اعتیاد به مواد مخدر در تمام دنیا افزایش یافته است که این مسئله میتواند موجب تاثیرات مخرب زیادی بر روی بچه های این افراد داشته باشد که در این مقاله به تعدادی از جدیدترین تاثیرات نفی شناخته شده بر طبق مقالات این اشاره شده است.

ارتباط بین اعتیاد به مواد مخدر شبه تریاک و تریاک با افزایش میزان رفتارهای خودکشی فرزندانشان

میزان انجام رفتارهای خودکشی در بچه هایی که والدین معتاد دارند بیشتر است که یکی از علل آن این است که اعتیاد والدین یکی از عوامل خطر انجام خودکشی در کودکان است.

طبق بررسی هایی که بر روی ۲۶۰ هزار والدین معتاد به این مواد با محدوده سنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال در بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ انجام شده، میزان احتمال انجام رفتارهای خودکشی در فرزندان این والدین دو برابر بود که البته سایر مسایل مخدوش کننده نتایج آماری مثل سوابق قبلی افسردگی در والدین، سن، جنسیت و غیره در مقاله لحاظ شده بوده است.

خودکشی در ایران

خودکشی در ایران، پدیده‌ای رو به رشد دانسته شده‌است. اگرچه میزان خودکشی در ایران از کشورهای اروپایی کم‌تر است، ولی این کشور در میان کشورهای اسلامی در جایگاه سوم از نظر رواج خودکشی قرار دارد. برپایهٔ آمارها، روزانه بیش از ۱۳ نفر در ایران خودکشی می‌کنند. بیشتر خودکشی‌ها در میان افراد ۱۵ تا ۳۵ ساله روی می‌دهد. پژوهش‌ها نشان داده‌است که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، به‌طور متوسط از هر ۱۰۰ هزار تن ایرانی، بیش از ۶ تن در سال جان خود را با خودکشی از دست می‌دهند.

لینک کوتاه : http://capna.ir/?p=1087

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.