1

آیا میدانستید که افراد مضطرب سریعتر از بقیه خطرها را درک میکنند؟

  • کد خبر : 1086
  • 08 خرداد 1399 - 18:44
آیا میدانستید که افراد مضطرب سریعتر از بقیه خطرها را درک میکنند؟

به گزارش «کاپنا» ترس و نیز اضطراب هر دو میتوانند به عنوان واکنش در مقابل خطر در موقعیتهای مختلف باشند.ترس در مواقعی ایجاد میشود که فرد در موقعیت تهدیدکننده حیات جسمی و یا روانی قرار بگیرد.از طرفی نیز اضطراب در مواقعی رخ میدهد که فرد تصور کند که در موقعیت تهدید کننده حیات جسمی و یا روانی قرار گرفته است.

طبق جدیدترین تحقیقات انجام شده بر روی مغز افرادی که اضطراب دارند، مشخص شده است که مغز این افراد به هر دو نوع محرکهایی که تهدید کننده “سریع” که بر پایه ایجاد ترس است (ترس محور) و نیز محرکهای کند که بر پایه ایجاد اضطراب است (اضطراب محور)، واکنش نشان میدهد.بر اساس این مطالعات مشخص شده است که مغز همه افراد (مضطرب و یا غیر مضطرب) به محرکهای بر “ترس محور” به نحوی واکنش نشان میدهد.البته واکنش مغز افراد مضطرب با واکنش مغز افراد غیر مضطرب به محرکهای “اضطراب محور” کاملا متفاوت است و این یعنی میزان اضطراب روانی فرد در اینکه مغز چه واکنشی به محرکهای “اضطراب محور” بدهد، تاثیر مهمی دارد.به نحوی که هر چقدر میزان اضطراب فرد بالاتر باشد، به همان میزان نیز میزان ترس فرد بیشتر میشود.مثلا اگر به فردی که مضطرب است گفته شود که الان یک اتفاق خیلی بدی در حال رخ دادن در بیرون است ، اگر در همان لحظه از او آزمایشات “نقشه مغز” و یا ” سیگنال الکتریکی مغز” گرفته شود، نشانگر این است که مدارهای مغزی مرتبط با اضطراب واکنش شدیدتر و سریعتری را به محرکهای “اضطراب محور ” میدهند.

ترس را از دلشوره و اضطراب، که معمولاً بدون وجود تهدید خارجی رخ می‌دهد، باید جدا دانست. علاوه بر این ترس به رفتارهای خاصِّ فرار و اجتناب مربوط است، در حالی که اضطراب، ناشی از تهدیدهایی خواهد بود که مهارناپذیر و غیرقابل اجتناب تلقی می‌شوند. ترس معمولاً با درد ارتباط دارد. مثلاً کسی از ارتفاع می‌ترسد، چه، اگر از ارتفاعی بیفتد آسیب جدی خواهد دید یا حتی خواهد مرد. بسیاری از نظریه‌پردازان، چون جان برودس واتسن و پال اکمن، پیش نهاده‌اند که ترس یکی از چند احساس بنیادین و فطری است (نظیر شادمانی و خشم). ترس از سازوکارهای بقا است و معمولاً در پاسخ به یک محرک منفی خاص روی می‌دهد.

تفاوت مهم دیگری که در مورد محرکهای “ترس محور” و “اضطراب محور” وجود دارد، مراکز مغزی متفاوتی است که با این دو مرتبط هستند. “محرکهای سریع” یا ترس محور با “مدارهای مغزی مربوط به ترس ” که در قسمت مرکزی مغز قرار دارند مرتبط اند ولی محرکهای کند “با قسمتهای مغزی مرتبط با اضطراب که با قسمت قدامی یا جلوی مغز، هیپوکامپ و بعضی مناطق مغزی دیگر کنترل میشوند

لینک کوتاه : http://capna.ir/?p=1086

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.